даноци

Пронајдени се 27 резултати на тема „даноци“
Вести

Мицкоски: Се задолжија милијарди, а сега со зголемување на даноците народот треба да ја плаќа нивната неспособност и криминалии!

Заев со покачување на даноците директно удира по џебот на народот. Во време на корона ќе страдаат најсиромашните, но и сите други. Се...
Економија

Петревски: Владата со прогресивното оданочување ги казнува луѓето кои остваруваат доход од  труд а не од капитал

Владата го изгласа законот за прогресивното оданочување кој ќе стапи на сила од 1 Јануари 2019 година. И покрај сите забелешки на експерти...
Вести

Мицкоски со примери објасни што значат повисоките даноци: Атентат врз бизнисот и стандардот на граѓаните

Со зголемените даноци се врши атентат врз бизнисот и куповната моќ на граѓаните, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната...
Економија

Граѓаните ќе го платат цехот: Владата наредната година ќе инкасира 118 милиони евра повеќе од годинава по основ на даноци

Владата планира во буџетот за догодина да инкасира 6,4 отсто повеќе пари од даноци споредено со даночните приходи годинава. Во година...