цунами

Пронајдени се 28 резултати на тема „цунами“
Регион

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ СТРАВ ОД ЦУНАМИ: Заканувачките бранови на само неколку километри од Македонија може да достигнат висина и до еден метар

Сеизмолозите веруваат дека деструктивните земјотреси се неминовни по потресите кои овие денови го тресат речиси целиот балкански...
Занимливости

Вистинско чудо: 12 часа по смртоносното цунами во Индонезија спасувачките екипи спасија момче од под рушевините (ВИДЕО)

Спасувачките екипи 12 часа по разурнувачкото цунами во Индонезија пронајдоа и спасија петгодишно дете кое било заглавено под рушевините. Спасувачките...
Вести

Од оваа видео снимка ќе ви се заледи крвта: Нова ерупција на вулканот во Индонезија која сее страв од ново цунами

Вулканот Анак Кракатау, по чија ерупција викендов се формираше цунами што уби речиси 300 луѓе, повторно еруптираше. Како што јави Би-Би-Си,...
Познати

Брановите буквално го проголтаа најпознатиот музички бенд во Индонезија: По цунамито член на групата загина, другите се исчезнати (ВИДЕО)

Членовите на индонезискиот бенд „Seventeen“ заедно со публиката се меѓу исчезнатите луѓе по кои се трага откако во нив удри цунамито кое...
Вести

АПОКАЛИПТИЧНИ ФОТОГРАФИИ: Ужас во Индонезија по разорните земјотреси и цунами, луѓето се закопуваат во масовни гробници

Во централниот дел на Индонезија денес почна масовно погребување на жртвите од земјотресот и цунамите, откако во истите загинаа најмалку...
Вести

Фотографии кои ќе ве расплачат: Цунамито однесе 832 животи, а мртви од под рушевините во Индонезија се вадат секоја минута

Индонезија деновиве можеби го живее најголемиот кошмар откако државата ја погоди силен земјотрес и цунами. Жртвите секојдневно растат,...
Вести

Шокантни сознанија: Катастрофата во Индонезија можеше да биде спречена, предупредувањето за цунами било прерано повлечено?

Индонезиската Агенција за геофизика се соочува со критики бидејќи прерано го укинала предупредувањето за појава на цунами по силниот...