бугарија

Пронајдени се 881 резултати на тема „бугарија“
Регион

Бугарскиот европратеник Џамбаски: Македонија утре може да ги почне преговорите со ЕУ, ако вечерва го свика Собранието и го промени Уставот

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне...
Вести

Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија, бугарските барања не смее да влезат во преговарачката рамка

Имајќи предвид дека владата води попустлива политика во делот на надворешната политика, граѓаните се загрижени кој и што преговара...
Вести

ЕК даде рок за старт на преговори за Македонија, Петков дециден дека тргање на вето треба да помине низ неколку филтри

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија...
Вести

Божиновски: Се ништат корените на Македонија со ова што го бара Бугарија, се има целосна тајновитост околу преговорите, власта упорно молчи

Едно 12 пати според власта „добивме“ датум, па кај е датумот? Каде е почетокот на преговорите, запраша Владимир Божиновски во гостување...
Вести

Османи очекува да се усогласат ставовите во Бугарија бидејќи „топката“ е таму, порача да не се наседнува на провокации

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се уште е на констатацијата дека „топката“ е во Бугарија и според него таму треба да се...
Вести

Нема да има заедничка владина конференција со Бугарија, Ковачевски вели дека нема усогласено решение за договор

На 22 мај нема да има заедничка владина конференција со Бугарија од причина што агендите не го дозволуваат тоа. Во моментов, министерствата...
Регион

Продолжуваат разговорите меѓу Македонија и Бугарија, Петков дециден дека нема да биде потпишано ништо конкретно

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата...
Вести

Велинов: Бугарија очекува конкретни чекори и гаранции од Скопје за да се согласи за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Кога ќе видиме конкретни чекори и гаранции од Владата на Република Северна Македонија дека прашањата не се одложуваат, туку се решаваат,...