блаже конески

Пронајдени се 20 резултати на тема „блаже конески“
Култура

Сто години од раѓањето на Блаже Конески во Кинотека – кратки документарни филмови и откривање на мурал во чест на великанот

По повод 30 години независност Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески вечер со почеток од 20 часот во Кинотеката ќе бидат...
Вести

Коските на Конески се превртуваат кога во неговата родна куќа бил Заев кој се исплука врз она што Коневски го пишувал – порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Единствената политика која што Заев знае да ја води се националните отстапки, понижувањата кон македонскиот народ и држава, и националните...
Вести

Груевски ја објави „молитва“ од Блаже Конески: Тие се мислат повикани да водат, а самите не можат да се ослободат и влечат по себе пороци

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил ја објави песната од Блаже Конески „Молитва“. Дел од...