благица ласовска

Пронајдени се 79 резултати на тема „благица ласовска“
Вести

Ласовска до СДСМ: Зошто како парламентарно мнозинство не го изгласавте предлог законот за намалување на акцизите, ако се грижевте за граѓаните?

„Воочив дека министерот за финансии, а и претпоставувам дека сите претставници на владејачкото мнозинство ќе ги започнуваат своите...
Вести

Ласовска до Шаќири: Дали ја подржувате дигитализацијата на Царовска која направи хаос во македонското образование?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска на вчерашната седница за поставување на пратенички прашања во Собранието постави три пратенички...
Вести

Ласовска: Пратениците од власта одбија предлог законско решение на ВМРО-ДПМНЕ за покачување на платите на наставниците

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска го образложи законското...
Вести

Ласовска: Законот за наставници има сериозни забелешки не само од опозицијата туку и институциите, СДСМ да не турка на сила

Пратеничката Благица Ласовска на собраниската комисија за образование и наука изрази жалење што не е присутен министерот за образование,...
Вести

Ласовска: Ќе продолжиме со објавување на документи кои се сериозни докази за злоупотреби и крадење на народните пари од градоначалниците на СДСМ

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска вели дека од партијата ќе продолжат да со објавување на документите кои што се сериозни...
Вести

Ласовска до СДСМ: Ребалансот требаше да овозможи повеќе пари за образование и здравство, а не за предизборен поткуп

-Вие од СДСМ нема што да кажете генерално за Буџетот, бидејќи Буџетот се знае не само што е неразвоен туку е еден вид предизборен поткуп...
Вести

Ласовска: Владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела неработен ден“

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа...
Вести

Ласовска до СДСМ: Кога бевте опозиција велевте дека Македонија е толку задолжена, што граѓаните бубрези продаваат за да се раздолжи, но денес вие им ги вадите

– Два дена веќе дебатираме за овој предлог закон заемот од Светска банка по однос на финансирање на проекти за енергетска ефикасност...
Вести

Ласовска: ВМРО-ДПМНЕ гласаше за Законот за тутунот и со тоа ги демантираме гласините дека ние сме кочничарот во Собранието

Вчера пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ гласаше за Законот за тутунот и практично со тоа ги демантираме гласините дека ние сме кочничарот...
Вести

Ласовска: Законското решение за недела да биде неработен ден е чист популизам, а не реален закон за поддршка на работниците

Во вечерашното издание во емисија „Топ тема“ гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска која се осврна на...
Вести

Ласовска: Министерке и едно дете да нема компјутер тоа е дискриминација, а вие тоа не требаше да го дозволите и требаше да им овозможите услови

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието...
Вести

Ласовска: Доколку не се одвојат средства за Законот за спречување и заштита на насилство врз жените и семејно насилство ќе остане само добар Закон кој нема да се применува

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, во нејзиното денешно обраќање за Законот за спречување и заштитата на насилство врз жените...
Вести

Ласовска: Реформите во образованието мора да бидат на став создаден од експерти во таа област, а не партиски експеримент на Царовска

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес на Комисијата за образование, наука и спорт побара повлекување на концепцијата за реформи во...