бдп

Пронајдени се 41 резултати на тема „бдп“
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Додека власта се луксузира, над 35% од граѓаните се во ризик на сиромаштија, Македонија закована на дното во регионот по раст на БДП

Процентот на растот на инфлацијата е поголем од растот на платите во Македонија, а со тоа целосно е уништен стандардот на граѓаните....
Економија

„Инфлацијата го јаде стандардот, 35% од граѓаните се во ризик од сиромаштија, а Македонија има убедливо најнизок раст на БДП во споредба со регионот“

Инфлацијата го јаде стандардот на граѓаните. Според статистиката растот на инфлацијата е повисок од растот на платите и пензиите. Реалноста...
Вести

„Македонија во 2021 со најмал раст на БДП од земјите во регионот и за разлика од нив се уште не сме го надополниле падот од 2020 година“

Доказ дека економските политики и мерки на владата на СДСМ и ДУИ не даваат резултати се податоците за растот на БДП. Македонија според...
Економија

Кадиеска-Воиновиќ: 60% од БДП јавен долг со кредибилни политики, не е исто како 60% од БДП јавен долг со некредибилни политики

Во Утрински брифинг денеска гостуваше поранешната вицегувернерка на НБРМ, Маја Кадиевска-Воиновиќ, која што говореше за глобалните...