Андреј Ковачев

Пронајдени се 16 резултати на тема „Андреј Ковачев“
Вести

Димовски му одговори на Ковачев: ВМРО-ДПМНЕ протестира против оние чија цел е да ги уништат Македонскиот народ и Македонската држава и против неофашистите како тебе и тој кого го фалиш

ВМРО-ДПМНЕ, не толку почитуван Андреј Ковачев, протестира против оние чија цел е да ги уништат Македонскиот народ и Македонската држава...
Вести

Ковачев: 100.000 луѓе од Македонија добиле бугарско државјанство – не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне

Станува сè појасно зошто е таков нашиот став кон Македонија – станува збор за надминување на омразата, една од основните вредности...
Вести

Ковачев: Македонија е единствена која е во НАТО, а се стреми кон ЕУ, а се држи до носителот на комунистичката диктатура, Тито и Колишевски

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката...
Вести

Ковачев: Делчев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, учел во бугарско училиште, тој е Бугарин

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско...
Вести

Ковачев: Бугарија нема да се согласи Македонија да започне преговори со ЕУ доколку Скопје не престане да ја фалсификува историјата!

Бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев во интервју за бугарскиот портал „Euroactiv.bg“ вели дека Бугарија веќе отворено се заканува...
Вести

Ковачев не сака да го спомене ниту македонскиот јазик: Во ЕУ ќе влезете откако ќе решиме кои биле Делчев, Груев и Татарчев

Бугарскиот евро парламентарец Андреј Ковачев во интервју за МКД вели дека во ЕУ Македонија ќе влезе откако ќе го реши сите историски...
Вести

Каракачанов: Бугарија никогаш нема да го признае македонскиот јазик, ако тврдите дека Самоил е македонски цар заборавете на поддршка

„Во Скопје како да се подзабораваат. Не е лошо од време на време да ги вратиме на патот„, истакна бугарскиот министер за одбрана Красимир...
Вести

Мицкоски оствари средба со европратениците Ковачев, Петерле и Келам: ВМРО-ДПМНЕ се залага за побрза интеграција на Македонија во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, член...