акциза

Пронајдени се 30 резултати на тема „акциза“
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Двојното зголемување на акцизата што доведува до константно зголемување на цената на горивата е државен удар на Заев врз економијата и граѓаните

Народот со години ја плаќа казната за владеењето на Заев. Двојното покачување на акцизата ја намалува конкурентната моќ на економијата,...
Економија

Зголемувањето на акцизата на горивата може да предизвика ценовни шокови за граѓаните и штетно да влијае врз македонската економија

Македонските граѓани се сочуваат со најсериозната криза од осамостојувањето, дури 78% од работниците во земјава се лично погодени од...
Вести

Мицковски за лажната вест: Снимката е стара, туку што правиме со тендерите во Дрисла, со пљачката која ја правите со новата акциза…?

Не е толку срамно што објавуваат без да прашаат, туку е срамно што лажат континуирано и бесрамно. И нема ниту една лага да не им се распрсне...
Вести

Додека нафтата на светско ниво е под минусот, Владата предводена од СДСМ удира по грбот на народот и ја зголемуваат акцизата

Словенечката Влада го финализира текстот на новиот Закон за ублажување на последиците од коронавирусот кој според најавите ќе „тежи”...
Вести

Ласовска: Наместо да се помогне на реалната економија, “блескавата” влада реши да ги послуша неколкумината и да покачи акциза!

Криминалната приватизација во деведесетите години, која си ја легализираа со закон, создаде олигархија преку ноќ. Преку ноќ, врз грбот...
Вести

Ќе бидат погодени 180.000 семејства: Националната федерација на фармери против зголемување на акцизата на горивата

Националната федерација на фармери е против предлогот за зголемување на акцизата на горивата, со цел како што е наведено од бизнисмените...
Вести

Славески за Курир: Ме чуди што идејата за поскапување на акцизата на горивата доаѓа од Стопанската комора чии членки ќе бидат оштетени

Стопанската комора на Македонија како пакет решенија за справување со економските проблеми кои се резултат на коронавирусот побара...
Вести

Со зголемување на акцизата на горивата ќе се полни буџетот, а на грбот на народот ќе се богатат и транзициските профитери

Стопанската комора на Македонија како пакет решенија за справување со економските проблеми кои се резултат на коронавирусот побара...