недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 49
home Вести

ЗОШТО БАШ ИТАЛИЈА: Фактори што ја предизвикаа катастрофата со новиот коронавирус

ЗОШТО БАШ ИТАЛИЈА: Фактори што ја предизвикаа катастрофата со новиот коронавирус

Јаху њуз/АФП

– Зошто Италија?

Голем број луѓе се прашуваат зошто прекрасната медитеранска земја стана новиот епицентар на пандемијата на коронавирусот.

Експертите наведуваат низа причини – од релативно високата возраст во Италија до нејзиниот здравствен систем до некоја старомодна лоша среќа – до катастрофа што не е видена со генерации.

Ниту еден од одговорите само не објаснува зошто нацијата со 60 милиони претставува над една третина од над 11.500 смртни случаи официјално пријавени во силниот свет од 7,7 милијарди жители.

Но, другите земји ќе сакаат да го испитаат секој од овие фактори и да ги адресираат преку разни превентивни мерки во нивните понуди за да избегнат да станат следна Италија.

– Стара нација –

Еден од првите фактори што скоро секој што ќе ги разгледа овие бројки е просечната возраст на Италијанците. Висока е. Просечната старост на целокупното население минатата година беше 45,4 – поголема од каде било на друго место во Европа.

Исто така, тоа е за седум години повисока од средната возраст во Кина и малку над таа од Јужна Кореја.
Бројките објавени во петокот ја покажаа возраста на Италијанците кои умираат од Ковид-19 во просек од 78,5. Речиси 99 отсто од нив страдале од најмалку една претходна состојба или заболување.

Според тоа, стапката на морталитет во Италија кај заразените со вирусот е релативно висока 8,6 проценти.

„Смртните случаи на Ковид-19 тешко ги погодуваат постарите возрасни групи“, истакна професорот на Универзитетот во Оксфорд, Џенифер Дауд на Твитер.

„Земјите со постаро население ќе треба да преземат поагресивни заштитни мерки за да останат под прагот на критични случаи кои ги надминуваат капацитетите на здравствениот систем“, наведува Дауд.
Сепак, средната возраст на Јапонија од 47,3 години ја прави уште постара нација од Италија – и има само 35 службени регистрирани смртни случаи.

Значи, возраста не е единствениот фактор.

– Лоша среќа –

Некои научници сметаат дека навистина би можело да биде која било друга земја по Кина.

„Мислам дека прашањето„ Зошто Италија? “ е најважното прашање и има едноставен одговор: Нема никаква причина“, изјави Јаша Мунк од универзитетот Џонс Хопкинс за канадската телевизија CBC.

„Единствено што ја прави различна Италија е тоа што првите неколку случаи на локално пренесување пристигнале во државата околу 10 дена пред да пристигнат во Германија, САД или Канада“.

Повеќе од 4.000 луѓе ги загубија животите во Италија во месецот откако 78-годишниот градежен работник од регионот Ломбардија во Милано стана првата позната европска жртва на Ковид-19.

Европските нации како што се Шпанија и Франција сега ја следат траекторијата на Италија и теоретски би можеле да имаат повеќе смртни случаи и инфекции за неколку недели.

„Ако другите земји не реагираат точно на вистински начин, тие ќе станат Италија“, рече Мунк.

– Системски колапс –

Тешката реалност научена низ разрушениот север во Италија е дека болестите почнуваат да се шират многу побрзо откако здравствениот систем ќе ја достигне својата точка на заситеност.

Лекарите треба да започнат да донесуваат одлуки за живот и смрт за кои помагаат прво – и зошто – кога немаат опрема како што се респираторите, па дури и креветите.

„Понекогаш треба да ги измерите шансите за успех против состојбата на пациентот“, рече првиот човек на одделот за итни случаи на болницата Бреша, Паоло Терабноли, за АФП.

„Се обидуваме да дадеме се од себе за секого, додека правиме дополнително нешто за оние кои имаат подобри шанси“.

Едно од најголемите стравувања на италијанската влада е дека вирусот ќе започне да се шири во многу посиромашниот и далеку помалку опремен југ на Италија.

– Скрининг и броење –

Светот одеднаш сфати дека нема доволно комплети за тестирање за да се открие Ковид-19.

Нации како што е Италија се справија со овој проблем само со тестирање на оние кои веќе покажаа симптоми како треска и сува кашлица.

Јужна Кореја имаше комплети и средства да спроведе повеќе од 10.000 тестови на ден.

Германија следеше сличен модел и стапката на смртност започна да опаѓа откако ќе започнат да се бројат дури и благи инфекции на заразата.

Ова делумно објаснува и зошто стапката на смртност во Италија е толку голема и зошто Ковид-19 се прошири побрзо во некои други земји.

Професорот на универзитетот Харвард, Мајкл Мина, рече дека 100.000 тестови на ден „може да бидат оптимални“ за земја како што се САД. (МИА)

Коронавирус