четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 188
home Вести

Значаен пад на бројот на починати во Шпанија во последното деноноќие

Значаен пад на бројот на починати во Шпанија во последното деноноќие

Шпанија денеска бележи најмал број на смртни случаи од коронавирус од 18 март.

Во последните 24 часа од „ковид-19“ починале 164 лица, зголемувајќи го бројот на починати во таа земја на 25.264.

Дополнителни 884 лица се заразиле и сега има 217.466 случаи на инфекција со ковид-19 во Шпанија, пренесува ДВ.

Вчера, како дел од мерката за релаксација на строгите забрани, на Шпанците им беше дозволено да ги напуштат своите домови за прв пат по седум недели.

Коронавирус