сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 78
home Вести

Златната статуа на Ердоган веднаш стана мета за вандализам, погледнете што се случи (ВИДЕО)

Златната статуа на Ердоган веднаш стана мета за вандализам, погледнете што се случи (ВИДЕО)

Златната статуа на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предизвика различни реакции кај жителите на германскиот град Визбаден.

Скулптурата најпрвин предизвика љубопитство кај жителите , за потоа да се појават лути коментари во медиумите, а потоа реагираше и полицијата. Додека се појавија полицајците златната четириметарска статуа веќе беше вандализирана.

Некој на неа напишал погрдни зборови и нацртал навредливи шкртаници. На крајот целиот метеж бил решен кога на јавниоста и било објаснето дека статуата на Ердоган, која потсетува на огромната златна статуа на Садам Хусеин, е уметничка инсталација.

Инсталацијата требало да биде дел од Биеналетио во Висбаден , што се затвора на 2 септември под мотото „Лоши вести“ . По вчерашното подигнување, златната статуа на Ердоган предизвика лавина негативни реакции и на социјалните мрежи.