четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 115
home Вести

Зголемена јачината на земјотресот на Алјаска, 8,2 степени – издадено предупредување

Зголемена јачината на земјотресот на Алјаска, 8,2 степени – издадено предупредување

Иако првично ЕМСЦ објави дека утринава земјотрес со јачина од 8 степени ја погоди Алјаска, набрзо беше корегирана јачината на потресот.

Според последните информации земјотресот бил со јачина од 8,2 степени и на длабочина од 40 километри.

 

Земјотресот е регистриран во 22:16 часот по локално време.

Разорниот земјотрес ги активираше службите и во целиот регион е издадено предупредување за цунами.

Коронавирус