недела, 31. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Зголемен број нови случаи на заразени во Кина

Зголемен број нови случаи на заразени во Кина

Кинеските власти соопштија за 39 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, и речиси сите без еден се увезени.

Ден претходно, бројот на новите случаи беа 30. Бројот на асимптоматски случаи се зголемува.

Националната здравствена комисија на Кина соопшти денеска дека се регистрирани 78 нови асимптоматски случаи на крајот на вчерашниот ден, пораст од 47 дена порано. Само еден смртен случај е пријавен на 5 април, покажуваат новите податоци.

Коронавирус