понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 132
home Вести

Згасна цела лоза: Од коронавирус почина последниот маж од ова бразилското племе

Згасна цела лоза: Од коронавирус почина последниот маж од ова бразилското племе

Почина последниот маж член на бразилското племе Јума, кое беше жртва на големите плантажери за гуми и властите на Бразил кои во последните децении му ја одзедоа земјата на ова племе, пренесува „Telegraph.uk“.

„Нашата лоза згасна“, изјави Бореха Јума за медиумите откако нејзиниот татко Арука почина од компликации предизвикани од коронавирусот.

Домородните племиња се особено загрозени од ширењето на коронавирусот поради нивниот начин на живот.

Арука Јума, кој за време на неговата смрт имал помеѓу 86 и 90 години, беше единствениот останат маж од домородното бразилско племе кое броело 15.000 членови, но по десетина години геноцид племето беше сведено само на пет члена – Арука, неговите три ќерки и внуци.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by bioethic (@bio_ethic)

Коронавирус