сабота, 15. август 2020. Вести денес: 53
home Вести

Жени-топлес протестирале против Макрон во Париз

Жени-топлес протестирале против Макрон во Париз
epa08532251 An activist from the Ukrainian feminist group FEMEN with 'RIP Promises' written on her bare back is arrested by French police officers after she protested outside Elysee Palace, ahead of the first minister council of the government of Jean Castex in Paris, France, 07 July 2020. EPA-EFE/IAN LANGSDON

Три жени во топлес денеска протестирале пред Елисејската палата во Париз против претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Тие имале заедничка порака „RIP The Promises“ (Ветувањата нека почиваат во мир), што се однесува на средбата која деновиве ја одржа Макрон со претставници на новата, реконструирана влада.

Една од демонстрантките имала напишано на своето тело „Злосторнички совет“, а некои од нив имале на себе ознаки на феминистичката група Фемен.

Полицијата ги уапсила и отстранила од местото на настанот. (МИА)

Коронавирус