вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Земјотрес во Северна Каролина

Земјотрес во Северна Каролина

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ја погоди денеска американската држава Северна Каролина, објави Националниот метеоролошки институт во Гринвил.

Епицентарот бил на околу 4 километри југоисточно од градот Спарта.

Земјотресот ги потресе зградите, но нема извештаи за какви било штети или повредени.

Тоа е најсилниот земјотрес што ја погоди земјата од 1916 година, кога бешерегистриран земјотрес со јачина од 5,5 степени. (МИА)