четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Вести

Земјотрес во Лос Анџелес и Вентура

Земјотрес во Лос Анџелес и Вентура

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди областа кај брегот на јужна Калифорнија, но властите во Лос Анџелес и Вентура соопштија дека засега нема информации за причинета штета.

За сега нема ниту предупредување за опасност од цунами.

Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот на потресот бил на околу 61 километар југозападно од градот Вентура.