четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Земјотрес со интензитет од 7,6 степени го потресе Карипското Море

Епицентарот бил на длабочина од 10 км на 2020 км североисточно од градот Пара Патука во Хондурас.
Земјотрес со интензитет од 7,6 степени го потресе Карипското Море

Земјотрес со интензитет од 7,6 по Рихтеровата скала погоди област во Карипското Море, северно од Хондурас.

Објавена е опасност од цунами во реонот на потресот.

Епицентарот бил на длабочина од 10 км на 2020 км североисточно од градот Пара Патука во Хондурас.

Земјотресот е регистриран во два часот и 51 минута по Гринич.

Според податоците на Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами, можни се опасни бранови во радиус од илјада километри од епицентарот. Нема информации за жртви или материјална штета.

Коронавирус