сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 98
home Вести

Земјотрес регистриран во Гватемала и во Мексико

Земјотрес регистриран во Гватемала и во Мексико

Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во мексиканската сојузна држава Чиапас и во делови од Гватемала.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 90 километри од брегот на Мексико, на длабочина од 60 километри. На околу 280 километри од епицентарот на земјотресот се наоѓа главниот град на Гватемала, Гватемала Сити.

По земјотресот не е објавено предупредување за појава на цунами.

Се уште нема информации за евентуално настрадани луѓе и причинета материјална штета.

Коронавирус