петок, 30. јули 2021. Вести денес: 107
home Вести

Земјотрес регистриран на Нов Зеланд

Земјотрес регистриран на Нов Зеланд

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на новозеландскиот Јужен Остров.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет киломерти, а повеќе илјади луѓе во околината на Милфорс Саунд го почувствувале потресот.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Коронавирус