сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Земјотрес на Нов Зеланд само неколку часа по ерупцијата на вулканот на Белиот остров

Земјотрес на Нов Зеланд само неколку часа по ерупцијата на вулканот на Белиот остров
epa08058931 A handout photo made available by the Auckland Rescue Helicopter Trust and taken by crew aboard the Auckland Westpac Rescue Helicopter shows an aerial view of New Zealand's White Island, 09 December 2019 (issued 10 December 2019). Hopes are low for finding any more survivors after a volcanic eruption on New Zealand's White Island, with questions being asked about why tourists were allowed there. At least five people died, some 30 others were injured and eight people are still missing after the White Island (Whakaari) volcano erupted on 09 December, media reported. EPA-EFE/AUCKLAND RESCUE HELICOPTER TRUST / HANDOUT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Само неколку часа по смртоносната ерупција на вулканот на новозеландскиот Бел остров, оваа земја ја погоди и земјотрес.

Потресот бил со јачина од 5,3 степени според Рихтерова скала, а епицентарот се наоѓал на Северниот остров. Засега нема информации за евентуални жртви, ниту за предизвикана материјална штета.

Епицентарот на умерениот удар бил на релативно мала длабочина од 25 километри, а регистриран е во близина на местото Гибсорн, на околу 150 километри од вулканот, што вчера имаше силна ерупција.

При вулканската ерупција загинаа најмалку пет лица, а исчезнаа и неколку други.

Белиот остров е ненаселен и сите загинати, исчезнати и повредени биле туристи.

 

Коронавирус