недела, 4. декември 2022. Вести денес: 67
home Вести

Земјотрес го погоди западниот дел на Франција

Земјотрес го погоди западниот дел на Франција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, денеска го потресе западниот дел на Франција.

Како што соопшти француската Национална мрежа за сеизмички следења, епицентарот на потресот бил на 19 километри од местото Фонтен Ле Конт.

Станува збор за најсилен земјотрес во тоа подрачје од април 2016 година.

Коронавирус