среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Земјите од ЕУ ќе добијат 200 милиони вакцини на Фајзер и БиоНТек до септември 2021 година

Земјите од ЕУ ќе добијат 200 милиони вакцини на Фајзер и БиоНТек до септември 2021 година

Дистрибуцијата на 200 милиони дози од вакцината против Ковид-19, која ја развија американската компанија Фајзер и германската БиоНТек, ќе заврши за земјите во ЕУ до септември 2021 година, а во тек се преговори за дополнителни 100 милиони дози, потврди денеска Европската комисија.

– Распределбата на сите 200 милиони дози треба да заврши до септември 2021 година, соопшти портпарол на ЕК.

Во соопштението се наведува дека во тек се преговори за испорака на дополнителни 100 милиони дози, кои не се прецизирани според постоечкиот договор на ЕУ, склучен со двете компании.

Претходно, претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен потврди дека првите испораки на вакцината против коронавирусот се пристигнати во сите земји членки на ЕУ и вчера официјално почна вакцинацијата во Унијата.

Qatar 2022