четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 89
home Вести

Зеленски со црно-бела видео порака за Денот на победата: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“

Зеленски со црно-бела видео порака за Денот на победата: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска, на денот кога Европа го слави Денот на победата над нацизмот, објави црно-бело видео снимено во разурнатиот град Бородјанка, во непосредна близина на Киев, што беше целосно уништен во руската инвазија.

Во драматичното видео, Зеленски повлекува паралели меѓу борбата на Украина против руската инвазија и борбата против фашизмот и нацизмот во Втората светска војна и вели: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“.

Коронавирус