понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 63
home Вести

Зеленски менува 12 амбасадори, меѓу нив и амбасадорката во САД

Зеленски менува 12 амбасадори, меѓу нив и амбасадорката во САД

Новоизбраниот украински претседател Володомир Зеленски почна со реконструкција во дипломатскиот кор. Со негов потпис разрешени се 12 амбасадори, меѓу кои и амбасадорката во САД, Валерија Чели.

Во соопштението од претседателската администрација се наведува дека во тек е финализирање на преговорите за нови дипломати, но сѐ уште имиња не се соопштуваат.

Коронавирус