вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 6
home Вести

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс
http://i.imgur.com/OXd4DCk.jpg

Пандемијата на новиот коронавирус го доведе здравствениот систем во Чиле пред колапс, изјави шефот на државата Себастијан Пињера.

– Свесни сме од фактот дека здравствениот систем е под огромен притисок. Многу сме блиску до колапс бидејќи се зголемени потребите и барањата за медицински третман, кревети на интензивна нега и респиратори, истакна Пињера.

Во Чиле досега се потврдени речиси 70.000 заразени случаи со Ковид-19, а починати се повеќе од 7.000 луѓе.

Главниот град Сантијаго, кој е под строги мерки на изолација, е епицентар на епидемијата во таа земја. Изминатите денови во градот избија немири поради рестрикција и недостиг на храна, при што демонстранти се судрија со полицијата. гт/

2020-05-25 10:24:00, од Габриела Точко