петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 11
home Вести

Здравствена агенција: Изгледа започна третиот бран од пандемијата

Здравствена агенција: Изгледа започна третиот бран од пандемијата

Во Шведска изгледа започна третиот бран од пандемијата, соопшти денеска шведската Здравствена агенција, заострувајќи ги ограничувањата поради неодамнешниот пораст на нови случаи на Ковид-19 и брзото ширење на новите варијанти.

-Се чини дека одиме кон трет бран, рече главниот епидемиолог Андерс Тегнел на прес-конференција.

Тој додаде дека тоа почнува да влијае на интензивната нега.

-Не гледаме драматично зголемување, но не и намалување што го имавме некое време, додаде Тегнел.

Шведската здравствена агенција препорача да се ограничи бројот на луѓе во продавниците, покрај веќе ограниченото работно време на баровите, кафулињата и рестораните и да има построги правила во врска со носењето маски.

Тегнел исто така рече дека неодамнешните студии покажале дека вакцината на „АстраЗенека“ против Ковид-19 е ефикасна за луѓе постари од 65 години и дека Шведска има намера да ја смени препораката да не им се дава на постари лица. (МИА)

Коронавирус