вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 75
home Вести

Заврши разговорот меѓу Путин и Бајден, американскиот претседател загрижен за Украина

Заврши разговорот меѓу Путин и Бајден, американскиот претседател  загрижен за Украина
epa09627523 Russian President Vladimir Putin holds talks with US President Joe Biden via videoconference at the Bocharov Ruchei residence in Sochi, Russia, 07 December 2021. EPA-EFE/MIKHAEL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден денеска разговараа два часа преку видеоврска, а засега ниту Москва ниту Вашингтон немаат информации за деталите од разговорот.

Пред разговорите, двете страни предупредија дека не треба да се очекуваат значајни резултати, но Москва рече дека се потребни разговори откако тензиите во Европа нагло се зголемија.

Пред неколку дена Путин изјави дека Русија бара писмени гаранции дека НАТО повеќе нема да се шири на исток, мислејќи пред се на Украина, на што Вашингтон рече дека Киев има суверено право да донесе одлука и дека тоа секој треба да го почитува.

Денешниот разговор меѓу Путин и Бајден се одржа преку специјална видео врска, која никогаш досега не била користена, пренесе Таш.

Во првите неколку минути, кои можеа да се следат, челниците на двете велесили пријателски се поздравија, а потоа два часа разговараа „зад затворени врати“.

Бајден е загрижен за Украина
Бајден одржа заштитен видео разговор со Путин за повеќе прашања од руско-американската агенда, објави Белата куќа.

– Бајден изрази длабока загриженост за САД и нашите европски сојузници поради трупањето руски воени сили околу Украина и јасно стави до знаење дека САД и нивните сојузници ќе одговорат со силни економски и други мерки во случај на воена ескалација, се вели во соопштението.

Се додава дека Бајден „ја потврдил поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и повикал на деескалација и враќање на дипломатијата“.

– Двајцата претседатели им наложија на своите тимови да ја следат ситуацијата, а САД тоа ќе го направат во тесна координација со сојузниците и партнерите, соопшти Белата куќа.

Претседателите разговараа и за руско-американскиот дијалог за стратешка стабилност, малигниот софтвер што ги блокира компјутерите додека нивните автори не се платат и заедничката работа за регионални прашања, како што е Иран.

Путин и Бајден претходно се сретнаа во Швајцарија во јуни, но се договорија за малку, освен што беше договорено двете земји да ги вратат амбасадорите и да започнат дијалог за контрола на атомското оружје.

Белата куќа денеска соопшти дека Бајден во понеделникот вечерта разговарал со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија и се договориле за заедничка стратегија „да се нанесе огромна штета на руската економија“ доколку руската армија влезе во Украина.

Најавено е дека по дијалогот со Путин, Бајден вечерва повторно ќе разговара со Емануел Макрон, со германската канцеларка во заминување Ангела Меркел и со премиерите на Италија и Велика Британија, Марио Драги и Борис Џонсон.

Коронавирус