петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 13
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Заврши повеќечасовната заложничка криза на Филипини

Заврши повеќечасовната заложничка криза на Филипини

По неколку часа заврши заложничката криза во трговски центар во Манила, каде поранешен вработен во обезбедувањето во заложништво држеше 30-тина случајни минувачи. Кризата заврши откако вооружениот напаѓач ги ослободи заложниците и ја напушти зградата, по што беше уапсен.

Филипинската полиција со часови беше распоредена околу трговскиот центар, каде напаѓачот утрово отвори оган, рани едно лице, а поголема група зеде за заложници.

Напаѓачот е поранешен работник на обезбедувањето на молот, кој бил незадоволен затоа што бил отуштен од работа.

Коронавирус