четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 43
home Вести

Затворени четири плажи во Мексико поради излевање нафта

Затворени четири плажи во Мексико поради излевање нафта

Во Мексико се затворени четири туристички плажи поради излевање нафта, јавија локалните медиуми.

Мерката, преземена од одделот за цивилна заштита, дојде откако е откриена осум-километарска нафтена дамка што ги погодува градовите од Лас Флорес до Унион.

Се уште не е позната причината за излевање. Тимови за итни случаи се мобилизирани за да го исчистат загадувањето на нафтата.

Коронавирус