понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 112
home Вести

Затворена Берзата на Нов Зеланд

Затворена Берзата на Нов Зеланд

Берзата на Нов Зеланд денеска нема да биде отворена за тргување поради кибер нападите во текот на последните два дена, соопшти операторот на берзата НЗКС.

Во соопштението се наведува дека хакерскиот напад предизвикал проблеми со мрежното поврзување, но се изразува надеж дека тргувањето ќе продолжи во петок.

„Донесовме одлука да не ја отвориме платформата за тргување сè додека не го решиме проблемот“, се наведува во соопштението на Берзата.

Цел на кибер нападите извршени во вторникот и средата беше мрежниот провајдер на Берзата. п

Коронавирус