понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 60
home Вести

Затворен за пловидба дел од Бело Море поради експлозијата

Затворен за пловидба дел од Бело Море поради експлозијата

Русија на еден месец затвори за пловидба дел од Бело Море по експлозијата на ракетен мотор на воен полигон во близина на Архангелск.

Во експлозијата загинаа две лица, а четворица се повредени.

Руското Министерство за одбрана претходни соопшти дека експлозијата се случила за време на тестирање на мотор на течно гориво.

Во соопштението од руското МО се истакнува дека по експлозијата во атмосферата не се испуштени отропвни материи, а нивото на радијација е во нормални граници.

Коронавирус