среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Вести

Заразила 76 луѓе со коронавирус: Деталите за овој случај се скандалозни

Заразила 76 луѓе со коронавирус: Деталите за овој случај се скандалозни

Припадничка на американската армија која во Германија заразила 76 лица со коронавирус може да биде осуден на 10 години затвор.

Според „Дејли меил“, 26-годишната Јасмин Адли од Флорида ја ширела инфекцијата со посета на барови, додека ги чекала резултатите од тестот по одморот во Грција.

Адли, наводно, веќе имала некои симптоми на корона, вклучително и болки во грлото, и сега ѝ се заканува затворска казна затоа што заразила голем број луѓе со кои била во близок контакт, ги прегрнувала и ги бакнувала.

Таа тврдела дека не знаела дека има корона, иако во приватните пораки до кои имал пристап британскиот таблоид, им се заблагодарила на пријателите што дошле на нејзината „корона забава“ во еден од баровите.

Коронавирус