вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 112
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Започна тестирањето кај луѓето со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Започна тестирањето кај луѓето со вакцина финансирана од Бил Гејтс

Во Соединетите Американски Држави, започна тестирањето со вакцина финансирана од страна на милијардерот Бил Гејтс.

40 лица, доброволци ја примија првата вакцина која што имаше одлични резултати кај животните.

Станува збор за вакцина која што ја направи американската компанија „Иновио“, а истата доби зелено светло за вакцинирање од страна на американската администрација за храна и лекови, откако истата за време на тестирањето кај животните покажала одлични резултати.

Инаку доброволците се избрани од Филаделфија и Канзас сити, а ито така тие треба да примаат и втора дозна на вакцината, наречена „Ино 4800“ после четири недели.

Експериментот беше финансиран од страна на фондацијата Бил и Мелинд Гејтс и коалицијата за справување со епидемијата.

Парламентарни избори 2020