вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 268
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Запленети шест тони хероин наменет за Европа

Запленети шест тони хероин наменет за Европа

Иранските власти запленија повеќе од шест тони хероин наменет за европскиот пазар и разбија пет меѓународни криминални групи кои шверцувале дрога, јавија иранските медиуми.

Во една од главните криминални групи, меѓу 11-те уапсени имало и Европејци.

Иранските власти не прецизираа од кои земји се приведените, ниту, пак, за датумот кога е спроведена акцијата.

Шверцот на дрога претставува сериозен предизвик за Исламска Република која граничи со Авганистан, најголемиот производител на опиум на светот и Пакистан, главната земја за транзит на дрога.

Италијанската полиција минатата година откри 270 килограми хероин скриен во контејнер на брод кој допатува од Иран. Тоа е најголемата заплена во Италија во последните две децении.

Заменик шефот на иранската полиција Ескандар Монмени изјави дека во Иран има 2,8 милиони зависници.

Парламентарни избори 2020