сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Запленета пратка на водка произведена во Чернобил

Запленета пратка на водка произведена во Чернобил

Првите пратки на „занаетчиска вотка“, произведени од јаболка одгледувани во близина на нуклеарната централа во Чернобил, биле одземени од украинските власти и доставени до обвинителството во Киев, објави Би Би Си.

Тоа го соопшти производителот на алкохол, компанијата Чернобил Спирит. Создавачите на необичната водка се нарекуваат социјално претпријатие и тврдат дека Атомик е првиот потрошувачки производ од област со радиоактивна контаминација по хаваријата во нуклеарната централа во 1986 година.

Пратката е земена од камион до дестилерија во Карпатите. Компанијата соопшти дека не знае која е причините за конфискација на стоки на пат кон Велика Британија. Сега ги чекаат резултатите од истрагата на украинските специјални служби.

– Веројатно сме обвинети за користење фалсификувани украински маркици за акцизи. Но, тоа е бесмислено, бидејќи товарот патува за Велика Британија и ги има потребните британски акцизни документи, изјави Џим Смит, професор на Универзитетот во Портсмут, кој ја основаше компанијата Чернобил Спирит со украински партнери.

Смит, заедно со другите колеги научници, долги години ја проучуваа областа на нуклеарната централа во Чернобил и околината со вкупна површина од 4.000 квадратни километри. Областа е силно контаминирана со радионуклиди по несреќата во нуклеарката и сè уште се смета за радиоактивна.

Како дел од студијата, група ентузијастички научници започнаа да одгледуваат ‘рж и други култури во областа, со цел да откријат колку се безбедни за консумирање. Причината за создавање алкохол беше желбата на научниците да демонстрираат дека земјата околу областа може повторно да се користи.

Коронавирус