вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Заложничка криза во Италија, осуденик бара средба со министри

Заложничка криза во Италија, осуденик бара средба со министри

Маж вооружен со нож зеде заложници во зградата на поштата во градот Пјеве Модолена, во северниот дел на Италија и бара средба со министрите за внатрешни работи и одбрана.

Напаѓачот идентификуван како Франческо Амато зеде 12 заложници и се закани дека ќе ги убие доколку не му биде овозможена средба со министрите Матео Салвини и Елизабета Трента. Италијанските медиуми јавија дека подоцна Амато ослободил седуммина клиенти и еден вработен во поштата.

Со него во моментов се четворица заложници, а полицијата ја опколи зградата на поштата.

Амато минатата недела беше осуден на 19 години затвор поради вмешеност во организиран криминал.

Коронавирус