сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 43
home Вести

Законот за Брегзит ќе биде во британскиот Парламент до Божик

Законот за Брегзит ќе биде во британскиот Парламент до Божик

Британскиот премиер Борис Џонсон има намера да го врати договорот за Брегзит во парламентот пред Божик, изјави денеска заменикот-министер за финансии Риши Сунак, додавајќи дека владата потоа ќе го претстави и новиот буџет.

– Најважната работа во овој нов мандат е да се заврши Брегзит … Ние ќе ја напуштиме Европската унија за неколку недели, до крајот на јануари. Нашата намера е да го донесеме Предлог-законот за повлекување пред парламентот пред Божик, рече Санак за Би-Би-Си.

Коронавирус