понеделник, 27. јуни 2022. Вести денес: 85
home Вести

Закажан состанок на министрите за надворешни работи на БРИКС

Закажан состанок на министрите за надворешни работи на БРИКС

Кинеското МНР денеска соопшти дека преку видео-врска утре ќе се одржи состанок на министрите за надворешни работи на земјите од БРИКС.

„На маргините ќе се одржи и дијалог меѓу земјите од БРИКС и министрите за надворешни работи на други земји во развој“, изјави пред медиумите портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

БРИКС ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. (МИА)

Коронавирус