четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Захарова: Москва размислува за признавање на новите авганистански власти

Захарова: Москва размислува за признавање на новите авганистански власти

Москва ќе ја разгледа можноста за признавање на новите авганистански власти , откако ќе се формира инклузивна влада, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

-Повикуваме да се формира инклузивна, коалициска влада во Авганистан, која ќе ги вклучи сите етнички и политички сили во оваа земја, вклучително и етничките малцинства, така што прашањето за признавање на државната власт ќе се постави откако ќе заврши процесот, рече Захарова.

Според неа, Русија ја нагласува потребата од претворање на Авганистан во мирна, независна и економски стабилна земја.

Во исто време, таа вели дека „западните земји, со нивната спонтана операција за напуштање на Авганистан, можат да остават негативно влијание врз нациите во новата историска ера“.

Западните земји донесоа одлука за формата на нивното присуство во Авганистан, но, како што нагласи Захарова, тие не успеаја да го сторат тоа врз основа на мандатот издаден од Советот за безбедност на Обединетите нации, како и да презентираат извештаи до Советот за безбедност на ОН и меѓународната заедница. (МИА)