сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 104
home Вести

Захарова: Израелските воздушни напади ја дестабилизираат Сирија

Захарова: Израелските воздушни напади ја дестабилизираат Сирија

Израелските воздушни напади во Сирија ја дестабилизираат ситуацијата во земјата, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

– Израелските напади на сириска територија спаѓаат во дестабилизирачки фактори, оцени Захарова.

Според неа, таквите еднострани акции не само што го подриваат суверенитетот на Сирија, туку и загрозуваат животи и безбедноста на цивилите.

– Тоа се случи на 6 февруари, кога патнички авион со 172 луѓе речиси дојде на линијата на огнот поради акција на израелските воздухопловни сили, вели Захарова.

Коронавирус