понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Захарова до Трамп: Да почнеме со уништување на американското оружје

Захарова до Трамп: Да почнеме со уништување на американското оружје

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова коментирајќи го твитот на американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на трката во вооружување, истакна дека тоа е „одлична идеја“.

– Постои предлог да се почне со уништување на хемиското оружје. Американското, напиша Захарова.

Таа исто така го комениташе и првиот денешен твит на Трамп, со кој тој и порача на Русија да се подготви за „нови и паметни ракети“ во Сирија.

– Американските паметни ракети за кои зборува претседателот на САД, Доналд Трамп би можеле да ги уништат сите докази за употребата на хемиско оружје во Сирија. Паметните ракети би требало да летаат кон терористите, не кон легитимно избрана Влада, која со години се бори против тероризмот на своја територија, истакна Захарова.

Односите помеѓу САД и Русија се влошија по извештаите за хемиски напад во сирискиот град Дума, за што е обвинет режимот на Башар ал Асад, кој има поддршка од Моска.

Коронавирус