четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 50
home Вести

ЗАГРИЖУВАЧКО: Секое трето дете во Германија има проблем со менталното здравје поради пандемијата

ЗАГРИЖУВАЧКО: Секое трето дете во Германија има проблем со менталното здравје поради пандемијата

Експертите за ментално здравје на децата во Германија изразија зголемена загриженост во врска со затворањето на училиштата и ограничувањата што го влошуваат стресот на пандемијата кај 13,7 милиони деца и тинејџери во земјата. Тие ја потенцираат можноста за идна криза поради менталното здравје, објави Гардијан.

Едно од секои три деца страда од пандемска анксиозност или депресија или има психосоматски симптоми како што се главоболки или стомачни болки, покажа неодамнешното истражување на медицинскиот центар на универзитетот Хамбург-Епендорф.

Децата од семејства со ниски примања и семејствата на имигранти се непропорционално погодени, покажува студијата.

– Сè уште немаме долгорочно истражување, но има многу докази за зголемување на хоспитализациите и пренатрупаноста на сеанси со психолози поради кризата, рече Џулија Асбранд, професорка по детска и младинска психологија на Универзитетот Хумболт во Берлин.

Коронавирус