понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

ЗАГРИЖУВАЧКО: Нов облик на семејно насилство – деца напаѓаат родители!

ЗАГРИЖУВАЧКО: Нов облик на семејно насилство – деца напаѓаат родители!

Зголемените тензии во домовите натераа деца да ги напаѓаат своите родители за време на забраната за движење поради коронавирусот во Велика Британија, предупреди Вера Берд од повереник за жртви за Англија и Велс.

Таа рече дека новиот вид семејно насилство е во пораст, според извештаите.

-Постојат некои индиции дека постарите деца ги злоупотребуваат родителите, што веројатно сугерира дека децата сакаат излезат и дека тоа не им е дозволено, изјави таа пред Парламентот, пренесе Би-Би-Си.

Таа додаде дека станува збор за тинејџери и нагласи дека таа појава е загрижувачка. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија