среда, 31. мај 2023. Вести денес: 0
home Вести

Заглавените деца во пештерата во Тајланд се уште не се подготвени за нуркање, оценуваат спасувачите

Заглавените деца во пештерата во Тајланд се уште не се подготвени за нуркање, оценуваат спасувачите

Тајландските спасувачи кои се обидуваат да ги спасат 12-те деца и нивниот тренер заглавени во една пештера во Тајланд, денеска соопштија дека момчињата се уште не се подготвени за нуркање, па затоа не може да почне операцијата за нивно извлекување.

Сепак, гувернерот на провинцијата Луанг Рај, Наронгсак Осатанаком, која раководи со спасувачката операција, на прес-конференција изјави дека доколку очекуваните обилни врнежи од дожд предизвикаат покачување на нивото на водата во пештерата, нуркачите ќе се обидат да ги извлечат децата.

Децата, на возраст од 11 до 16 години, кои беа сместени во еден фудбалски камп, и нивниот тренер заминале на разгледување на пештерата на 23 јуни, меѓутоа обилните монсунски дождови предизвикаа поплавување на пештерата и тие останаа заглавени во неа.

Во меѓу време, како што јави ДПА, тренерот на малдите фудбалери преку нуркачите достави писмо во кое ги моли родителите на момчињата за прошка.

– Во моментов сите деца се добро. Спасувачите се грижат добро за нив. Ви благодарам за целата морална поддршка и ги молам сите родители за прошка, стои во писмото на 25-годишниот тренер Екапол Чантавон.

Од пронаоѓањето на заглавените деца во понеделникот вечерта, досега се објавни два видео записи на кои тие беа прикажми на местото на кое се заглавени, додека обидот за инсталирање на телефонски кабел до нив беше неуспешен.

Покрај јавно објавеното писмо на тренерот, нуркачите доставија и пораки од децата до нивните родители.

– Не се вознемирувајте тато и мамо. Поминаа две недели окако заминав, но ќе се вратам за да Ви помагам во дуќанот, вели малиот Екарат во пораката до неговите родители, кои поседуваат продавница.

– Добро сум, но тука е малку студено. Не грижете се за мене. Не заборавете да ми подготвите прослава за родендентот, се наведува во пираката на момчето Дуангфет до неговите родители.

– Ако излезам ќе Ве молам да ме одведете да јадам муу крата, им порачува Пифат на своите родители. Муу крата е традиционално тајландско јадење со свинско месо и зеленчук.

На еден искусен нуркач за пристап до местото на кое се наоѓаат децата и ваќање назад, му се потребни 11 часа. Рутата е долга неколку километри и минува низ матна застоена вода, тесни канали, скали и други препреки. На некои места видливоста во водата е речиси нула.

Спасувачите предложија план за пробивање дупка длабока 600 до местото на кое се наоѓаат децата и нивниот тренер, но оваа опција засега е само во фаза на разгледување.

Сопственикот на „Тесла Моторс“, Илон Маск вчера најави дека на местото на инцидентот ќе испрати инженери од неговите фирми во Тајланд, со цел да пружат помош при пробивањето на приод до децата.

МИА