четврток, 6. мај 2021. Вести денес: 197
home Вести

Загина еден ден откако беше прогласен за претседател на државата

Загина еден ден откако беше прогласен за претседател на државата

Претседателот на Чад, Идрис Деби (68) почина од повреди здобиени додека ги обиколуваше војниците на фронтот во борбата против бунтовниците на северот на земјата, соопшти армијата.

Деби настрада само еден ден откако беше прогласен за победник на неодамнешните избори на кои го освои шестиот претседателски мандат.

Неговиот кабинет вчера објави дека се упатува кон фронтот за да се приклучи на армијата во борбата против терористите.

Коронавирус