вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 72
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Задолжително носење заштитни маски на отворено во делови на Марсеј

Задолжително носење заштитни маски на отворено во делови на Марсеј

Во делови на Марсеј, втор по големина град во Франција, од утре до 30 август ќе биде задолжително да се носат заштитни маски на отворено, за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија денеска локалните власти.

Франција во изминатите 10 дена бележи пораст на бројот на новозаразени со коронавирусот, а се очекува и Париз да најави слични мерки во наредните денови.

Во Франција досега од Ковид-19 се заразени 195.633 лица, а 30.312 се починати.