вторник, 11. мај 2021. Вести денес: 70
Во живо

ВО ЖИВО: Две прес – конференции на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

За утре најавен штрајк на аеродромите во Франкфурт и во Минхен

За утре најавен штрајк на аеродромите во Франкфурт и во Минхен

Германски синдикат соопшти денеска дека негови членови утре ќе организираат штрајк на најголемиот германски аеродром во Франкфурт.

Штрајк ќе биде организиран и на аеродромот во Минхен.

Ќе штрајкуваат и сервисните служби, градинките и вработените во локалната администрација.

Синдикатите бараат зголемување на платите за шест отсто или најмалку 200 евра за 2,3 милиони вработени во јавниот сектор.

(Миа)

Коронавирус