недела, 5. декември 2021. Вести денес: 101
home Вести

За само неколку часа потврдени шест нови случаи на коронавирус во Словенија

За само неколку часа потврдени шест нови случаи на коронавирус во Словенија

За само неколку часа здравствените власти во Словенија потврдија шест нови случаи на лица заразени со коронавирус, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Со овие нови шест случаи, вкупниот број на луѓе инфицирани со Ковид-19 порасна на 31.

Според министерот за здравство Алеш Шебедер, најголем дел од пациентите со коронавирус се заразиле во странство, но имa и дел кои се заразиле во Словенија, а најголем дел од нив сe медицински персонал.

– Досега за коронавирус тестиравме 1.643 луѓе, изјави Шебедер на прес конференцијата на која ги соопшти најновите бројки на заразени лица. (МИА)

Коронавирус