вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 25
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

За првпат по долго време: Еве што не беше дозволено за Курбан Бајрам во Истанбул

За првпат по долго време: Еве што не беше дозволено за Курбан Бајрам во Истанбул

Градските власти во Истанбул годинава не дозволија за Курбан Бајрам да се колат животни во близина на морето. Со тоа, за првпат по подолго време, водите на Босфорот не се зацрвенија од крв од жртвуваните животни, јави Си-Ен-Ен Турк.

Градските власти ги запечатиле канализациските шахти во сите делови на градот каде постои можност крвта од закланите животни да протече до морето.

Во меѓувреме, десетици луѓе низ Турција биле повредени во незгоди при традиционалното жртвување, честопати кога животните ќе се обиделе да побегнат.